Nurkowanie w kamieniołomie "Szlaban" w Niemczech

30 lipca 2013 r.

Kamieniołom "Szlaban" znajduje się w Niemczech koło miejscowości Arnsdorf prawie 190 km od Dzierżoniowa. Namiary GPS: 51.192268,14.772018. Punkt GPS wskazuje na parking, na którym trzeba zostawić samochód. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, natomiast po lewej znajduje się tytułowy szlaban. Od parkingu, przechodząc koło szlabanu, trzeba przewieźć sprzęt około 400 metrów szutrową drogą. Brzeg jest piaszczysty, więc warto zabrać plandeki. Pomysł wyjazdu do tego kamieniołomu dręczył mnie już od dawna. Opisy znalezione w necie wskazywały, że można tam znaleźć 55 metrów głębokości, więc nastawiliśmy się z Wiesiem, że odbijemy sobie ponad 50 metrów na kompach :). Kiedy zrobiliśmy już plan nurkowania, postanowiłem dowiedzieć się nieco więcej szczegółów o tym zbiorniku i zadzwoniłem do Pawła z Wrocławia. Paweł opowiedział mi co nieco i stwierdził, że maksymalna głębokość wynosi tam ok. 45-47 metrów. Byłem trochę rozczarowany tą informacją, bo nie miałem do tej pory w logbooku piątki z przodu. Zrobiłem plan na 45 metrów i drugi z przegłębieniem na 47.

Na wyjazd stawiło się mnogo chłopa. Oprócz mnie, Wiesia i Jacka, zdecydowali się też Sławek, Stasiu, Mateusz i Paka. Ponieważ Jackowóz mieści tylko 6 osób, Sławek, pojechał na motorze. Pogoda nam sprzyjała. W nocy trochę popadało, za to w dzień było idealnie - 17 stopni i niewielkie zachmurzenie z przejaśnieniami. Zataszczenie sprzętu po piaszczysto-szutrowej drodze nie należało do przyjemnych, ale nie było też specjalnie wymagające. Tą niedogodność zrekompensował widok turkusowej wody kamieniołomu. W wodzie kąpało się kilku Niemców, którzy byli do nas bardzo przyjaźnie nastawieni. Zanim zdążyliśmy wejść do wody przyjechał pracownik firmy, która wykonuje prace na terenie tego kamieniołomu i po ichniemu tłumaczył, że tu nie wolno, że jeżeli coś się stanie to on pójdzie za kraty, że jego szef coś tam, po czym odjechał. Rzeczywiście po drodze, którą przyszliśmy pędziły kilkudziesięciotonowe ciężarówki. Pędziły, to naprawdę dobre określenie. Słychać też było, że w sąsiednich dziurach trwa wydobycie. Z tego wniosek, że lepiej zaplanować tu przyjazd na weekend.

Jacek, Wiesiek i ja mieliśmy zrobić deko nura z Nx50. Pozostała czwórka podzieliła się w pary z zamiarem zrobienia windy do 40 metrów. Po zanurzeniu okazało się, że wizurka jest przeciętna, jakiś 2-3 metry, na szczęście głębiej była bardzo dobra. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, ścianka po prawej stronie od wejścia miała schodzić do 40 metrów. Spadaliśmy więc w trójkę przy tej ściance. Przy czterdziestym metrze zacząłem odczuwać narkozę (miękkie nóżki, jak po drinku :). Kiedy poświeciłem na ściankę, to złapałem ostrość widzenia i narkoza minęła. Minął też 45 metr głębokości, a dna nadal nie było widać. Jacek z Wiesiem zatrzymali się na 45 m, a ja podjąłem jedyną słuszną decyzję - trzeba odbić tę pięćdziesiątkę :) i zjechałem w dół. Chłopaki zjechali za mną. Kiedy komputer odnotował 51,8 metra, zacząłem się podnosić. Reszta nura poszła zgodnie z planem. Po wyjściu okazało się, że nasi koledzy też nie oparli się pokusie i zrobili windę na 53 metry. Niestety Mateusz z Paką wykręcili czas nurkowania jedynie 18 minut, ponieważ Pawłowi na 50 metrach zamarzł automat w pojedynczej butli i wyszedł na zapasie Mateusza. Sytuacja była bardzo stresująca nie tylko dla Pawła, ale i dla Mateusza, który zamarznięcie automatu przeżył już wcześniej na własnej skórze - ze mną w Zimniku. Z ciekawszych zdarzeń będziemy też wspominać wybuch latarki na 50 metrach. Latarka była kupiona w "Nomi", jako wodoodporna do 40 metrów i tak też wytrzymała. Pięćdziesiątki już rady nie dała :)

Czułem trochę niedosyt, ponieważ, gdybyśmy wiedzieli, że jest tam taka głębokość, zrobilibyśmy inny plan. Nie ma jednak tego złego, bo już postanowiliśmy, że kolejne nurkowanie "na szlabanie" zaplanujemy na pierwszy poziom - 55 metrów, więc będzie co poprawić. Fotek z wody niewiele, bo nie trafiliśmy na nic ciekawego.

P1070300 P1070301 P1070306 P1070307
P1070308 P1070314 P1070318 P1070320
P1070323 P1070326 P1070327 P1070329
P1070332